NOVÁ SOUTĚŽ!!!!!
Milí žáci naší školy, na začátku druhého pololetí je pro vás připraven start korespondenční soutěže s názvem ŘEMESLA.
Pravidla soutěže:
1. Jedná se o soutěž korespondenční / a-mail/.
2. Do soutěže se může dobrovolně zapojit každý žák 2.stupně.
3. Soutěž bude probíhat v 10 kolech, vyhlašovaných 1x za 14 dní.
4. Zadání na webu školy.
5. Odpovědi na otázky zasílejte na zdenka.jelinska@zslenesice.com do termínu, který bude uveden při vyhlášení kola.
6. Hodnocení bude oznamováno průběžně na webu školy v tabulce s počtem dosažených bodů v daném kole.
7. Za účast ve všech kolech dostane žák jedničku ze zeměpisu.
8. Prvních 5 žáků v pořadí bude odměněno drobnými cenami.
9. Všechny dotazy zodpovím osobně ve škole, nebo se ptejte a zdenka.jelinska@zslenesice.com
ŘEMESLA
Jsou řemesla, která svým názvem, označením, vypovídají o činnosti, která je za nimi: třeba takový pekař. Peče, co jiného, ale ještě před tím, než něco upeče musí nastoupit pecař, který mu postaví pec. Zrovna tak, aby mohl upéct rohlíky, chleba a různé dobroty potřebuje třeba bylinky, koření.
První kolo naší soutěže se bude týkat právě bylinek, koření. Bába kořenářka, kořenář, byli osoby vyrábějící a prodávající rozličné léky a čarovné nápoje vyráběné z bylin někdy skutečně léčivých.
V prvním kole se vydáme za bylinkami a kořením, které babky kořenářky sbíraly volně v přírodě a nabízely na různé neduhy - nachlazení, bolesti v krku, na posílení imunity atd.
1. KOLO SOUTĚŽE - vyhlášeno 31.ledna 2022, odpovědi zašlete do 10. února 2022
Otázky:
1. Která bylina se skrývá pod jménem babské ucho? Babka kořenářka tuto bylinu nabízela ke kloktání při zánětech dutiny ústní, krvácení z dásní, angíně a bolestech v krku. Má dezinfekční účinky. V kuchyni umí dodat jídlům skvělou chuť a aroma.
2. Jedná se o královskou bylinu, kterou milují hlavně zpěváci, moderátoři, učitelé. Používala se a používá na záněty hlasivek, ztrátu hlasu, přetížené hlasivky po křiku, ale také na cirhózu jater a bércové vředy. Patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny. Celá rostlina je jemně chlupatá, má velké listy a řadí se do stejné čeledi jako kontryhel.
3. Jméno Královská svíce si vysloužila pro svůj impozantní vzhled. Už ve středověku ji kořenář prodával na kašel, průdušky. Prarodiče by vám určitě prozradili i další její používané názvy, kruželice, oběračka, psí ocas.
4. Další bylinka patří do stejné rodiny spolu s kmínem, fenyklem a koprem. Všechny nádherně voní. Semínka obalená v cukru se užívala jako pomoc proti nespavosti. Přidává so do vonných pytlíčku, využívá se i v aromaterapii. Semena se také běžně žvýkala pro zlepšení dechu.
5. Další otázka se týká rostliny, která se stala opěvovaným symbolem Slovanů. Vůně této rostliny dokáže omámit. Sladký nektar milují včely a říká se, že její med je ze všech medů nejzdravější. Je univerzální léčebný pomocník.
6. Dříve šlo o bylinku, kterou používali Indiáni. Od doby, kdy byli léčivé účinky této rostliny vyhrazeny bílým tvářím, její popularita stoupala. Je sama o sobě velmi krásná a její květy jsou ozdobou zahrad. Velký vliv má na celou imunitu. Pro léčebné účely se využívá celá rostlina. Povzbuzuje funkci bílých krvinek- obranného štítu našeho těla.
7. Do Evropy se dostala po Kolumbových výpravách a hojně se využívá jako ozdoba balkonů.
Užívá se místo antibiotik. U nás ji známe pod názvem řeřicha kapucínská. Indiáni v Peru hojně využívají tuto rostlinu díky antibakteriálním účinkům.
8. Je ideální prevencí. Má silné protiinfekční účinky, snižuje hladinu cukru i krevní tlak. Často spojován s upíry….Jeho konzumace běžná a častá v každé domácnosti. Někomu jeho pojídání nedělá dobře. Ale je to všelék. Obsahuje až 400 léčivých látek. Je považován za přírodní antibiotikum.
9. Jak jinak se říká bylině, kterou najdeme i pod jménem Vilcacora? Napište česky a anglicky, získáte tak dva body za tuto otázku. Ovary z vnitřní čáry kůry mají příznivé účinky na organismus.
10. Je to přírodní životabudič. Pomáhá při nachlazení, proti horečce. Je vynikající prevence proti chřipce a rýmě. Na podzim je vhodné nasadit na posílení imunity. Má kouzelnou exotickou vůni a je z ní výborný čaj, který má žlutou barvu. Nebyl objevený ve volné přírodě a jeho rodnou zemí je pravděpodobně Čína nebo Indie, kde roste nejvíce biologických druhů. K nám do Evropy se dostala tato rostlina zásluhou fénických mořeplavců.
Budu se těšit na vaše odpovědi.
Zdeňka Jelińská