VIZE ŠKOLY

 

       BEZPEČNÁ RODINNÁ ŠKOLA 

 

       MODERNÍ VÝUKA

 

       SPOLUPRÁCE S PARTNERY

Milí soutěžící, pomalu se dostáváme do posledních kol naší zeměpisné soutěže. Dnes vás čeká již deváté kolo. Jsem velmi ráda a potěšena, že většina z vás, hledá, a dokonce mi píše, že některá místa jste již navštívili.

 

Správné odpovědi 8.kola

 

Odpovědi, které správně určil- tentokrát Michal Málek/6.třída/

1. Chrám sv. Barbory Kutná hora

2. Loket

3. Národní přírodní rezervace SOOS

4. Solenická podkova

5. Čertovy hlavy

6. Toulcovy maštale, přírodní rezervace Proseč

7.Safari park Dvůr Králové

8.Rožnov pod Radhoštěm

9.Terezín

10.Zámek Orlík nad Vltavou

Zadání 9. kolo

1. Asi neexistuje hrad nebo zámek, který by neměl „svoje“ strašidlo. Někde mají bílou paní,

jinde třeba bezhlavého rytíře. Na tomto zámku, nedaleko městečka Jablonné v Podještědí na severu Čech, ale straší neznámý duch. Zdejší kastelánka prý dlouhé dny slýchávala těžké a dunivé kroky z chodby. Protože, ale na duchy nevěřila, rozhodla se na tajemného dupajícího počkat a překvapit ho s baterkou. Jaké bylo její překvapení, když zasvítila do prázdné chodby, ze které se kroky ozývaly? Dodnes zámek přitahuje všechny milovníky paranormálních jevů. Ti nejodvážnější se tady dokonce rozhodnou přenocovat.

2. Tento lesopark zdobí dřevěné sochy, jako je vlčí smečka, obří slimák, hlemýžď, pohádkový most nad umělým jezerem, dřevěný kolotoč, vodník, žába, ale najdete tady i lesní bludiště, umělou zříceninu hradu nebo šplhadlo. Lesopark je volně přístupný. Dostanete se k němu po žluté turistické značce ze Slavičína. Napiš název lesoparku.

3. Jedná se přírodní rezervací nedaleko Veselí nad Lužnicí. Leží hned vedle Veselských pískoven, kde se dá v létě vykoupat. Místo si můžete představit jako navátý písek s dunami, kde se vyskytují vzácné teplomilné rostliny. Písčité vrcholky dosahují výšky 4-6 metrů a jsou dobře viditelné už z dálky.

Právě kvůli tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, je vstup na území mimo značené trasy zakázán.

4. U Mohelenské přehrady najdete jednu z nejzajímavějších národních přírodních rezervací a nejznámějších stepí u nás.

Díky mimořádnému prostředí tady dochází k “nanismu”, což je pozoruhodný jev vzniku trpasličích forem až u 300 druhů rostlin. Spatříte tu tak 8 cm vysokou diviznu, která běžně dosahuje výšky 1 m nebo patnáctkrát zmenšenou pampelišku. Napiš název stepi. 

5. Tentokrát se jedná o kaňonovité údolí řekou Labe, kterým vstupujete do Českého středohoří. Najdete ji přibližně mezi obcemi Dolní Zálezly a Malé Žernoseky. Pro oblast je typická celá řada vyhlídek, z nichž se údolím můžete pokochat.

Na pravém břehu je to například rozhledna Varhošť, vyhlídka Poradní skála nebo vyhlídka Tři kříže u vrchu Kalvárie.

Ještě lepší výhledy vás čekají na levém břehu z vyhlídky Mlynářův kámen, Doerellovy vyhlídky nebo po naučné stezce NS Brána Čech.

6. Na tomto místě jste někteří z vás se mnou byli již několikrát. Obec s řadou dochovaných gotických domů, jejíž historická část je městskou památkovou zónou. Nejmenší u nás. Kromě náměstí za vidění stojí taky unikátní ptačí domky v Kamenné ulici a synagoga.

7. Jedná se o největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

8. V osmé otázce vás zvu do města, kde jsem se narodila a které znám velmi dobře. Když se řekne Chodsko, kdekomu se vybaví pověst o Kozinovi, který se postavil zvůli vrchnosti, pestře malované hrnky a talíře, Jindřich Šimon Baar, povídky Boženy Němcové a Chodové v krojích. A také dvě věže, které už zdálky vítají všechny, kteří přijíždějí do srdce Chodska, do……………. Vyplatí se sem vydat v srpnu, kdy se konají Chodské slavnostinejvětší národopisná slavnosti Chodska, jejíž součástí bývá neméně slavnáVavřinecká pouť

9. Malebné městečko, známé výrobou sirek, je často nazývané "Brána Šumavy". Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy. Slavnou sirkařskou, ale i sklářskou historii zde připomíná Muzeum Šumavy, milovníci sportu najdou vyžití v Offparku, největším outdoorovém centru na Šumavě.
V gotickém domě na rohu náměstí sídlí 
Muzeum Šumavy, kde se dozvíte zajímavosti o historii města a také zdejší výrobě sirek v továrně Solo ………., která zde probíhala 169 let až do roku 2008. Je zde také umístěna největší sirka na světě měřící 3,6 m. 

10. Přírodní památka se rozkládá v nivě řeky Labe porostlé lužním lesem. V oblasti hojně roste vzácná sněženka podsněžník a řada chráněných druhů hmyzu. Na území se také nachází zbytek staré dubové aleje. Obec Dobříň se nachází nedaleko Roudnice nad Labem. Přímo u obce se rozprostírá velký lužní háj, jeden z posledních dochovaných polabských lužních lesů na území Ústeckého kraje. Přírodní památka zde chrání lesní vegetaci s unikátním masovým výskytem chráněné a ohrožené sněženky podsněžníku a ohrožených druhů hmyzu.

Svoje odpovědi odešlete do 12. března 2021.

Děkuji.

Z. Jeliňská

PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY

 

Zeměpisná soutěž 100 x báječné Česko

P O Č E T   K O L   10
Jméno a příjmení 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Celkem bodů

JAKUB HARTMAN

6

12

13

12

10

11

11

8

     

DAVID HASPEKLO

7

11

6

11

8

9

13

9

     

DOMINIKA SLADKÁ

10

10

12

10

10

11

13

11

     

MREK BORČ

9

10

10

12

10

11

11

11

     

ROZÁLIE VAŠKOVÁ

8

7

12

10

0

0

0

0

     

MICHAL MÁLEK

9

12

13

12

10

11

13

11

     

ADRIANA BRANSKÁ

10

12

12

12

9

11

13

11

     

TOMÁŠ CHALOUPKA

9

12

11

12

10

11

12

11

     

MICHALA MUSILOVÁ

10

9

12

12

10

11

13

11

     

JOSEF STRNAD

9

10

9

7

6

0

0

0

     

BARBORA RÁCOVÁ

8

0

0

11

10

10

11

0

     

JAKUB ŠTĚPNIČKA

7

0

6

8

5

9

0

0

     

ZUZANA KREJČOVÁ

7

6

10

9

0

0

13

0

     

BARBORA ARTLOVÁ

 

0

0

0

0

0

10

0

     

JIŘÍ MAŠEK

 

0

0

0

0

10

0

11

     

TOMÁŠ MÉZL

 

6

4

6

5

7

7

9

     

MAGDALÉNA MAZÁKOVÁ

 

8

11

12

10

11

12

11

     

ANDREA KOZÁKOVÁ

 

9

12

0

10

0

13

9

     

MAGDALÉNA ZEMANOVÁ

 

8

0

0

0

11

0

0

     

JAN NOVÁK

   

9

10

11

13

11

     
Nahoru