VIZE ŠKOLY

 

       BEZPEČNÁ RODINNÁ ŠKOLA 

 

       MODERNÍ VÝUKA

 

       SPOLUPRÁCE S PARTNERY

Zeměpisná soutěž 100 x báječné Česko - SPRÁVNÉ ODPOVĚDI 7.KOLA

Tentokrát vám představuji odpovědi Adriany Branské / 6. třída/, které jsou správně.

1. Pravčická brána

2. Cesta na severní Pól 

3. Hora Klíč-Nový bor, Lužické hory

4. Adršpašské teplické skály

5. Oblík

6. Údolí Plakánek

7. řeka Labe-Labský kaňon, České Švýcarsko

8. Olomouc - Radnice Olomouc a orloj, Olomoucký hrad, Zoo

9. Hrad Hukvaldy

10.Lednicko valtický areál....Státní zámek Valtice 

 

Otázky 8. kola zeměpisné soutěže 100 x báječné Česko

 

  1. V tomto městě jsem trávila jako dítě, každé prázdniny. Odtud pochází můj tatínek a památku, kterou máte vyhledat považuji za skvost. Unikátní dílo, vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky. Napiš, o jaký chrám se jedná.
  2. Dlouho jsem bydlela v Karlových Varech a při cestě z Plzně jsem tímto městem projížděla. Královské město leží v západním cípu Čech poblíž Karlových Varů, v meandru řeky Ohře, jehož charakteristický tvar dal městu název. Opevněné město s hradem mnozí nazývali "klíčem ku Království českému". Město střežilo české území již ve třináctém století. Snoubí se zde kouzelná starobylost s krásou raného středověku. V roce 1319 byl zde vězněn dva měsíce tříletý kralevic Václav, pozdější Karel IV., přesto na město nezanevřel a zařadil ho mezi královská města. Napiš jméno města.
  3. Ve třetí otázce vás pozvu na místo, které jsem navštívila naposledy při studiu geografie na PF. Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. Mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Název místa?
  4. Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů Vltavské kaskády, kterému se přezdívá …………... Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u stejnojmenné obce, kde skalní ostroh strmí asi 160 m nad řekou.
  5. Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý. Napiš název, nápověda ..rohy..
  6. Nedaleko městečka Skuteč nalezneme zajímavá skalní města. Ojedinělý soubor skalních útvarů, hlubokých kaňonovitých údolí, skalních měst, jeskyní i samostatných skal pojmenovaných podle toho, co lidem připomínali (Kolumbovo vejce, Pancéřová loď apod.). Celá oblast je protkána hustou sítí turistických stezek s vlastním značením, na kterých se lze občerstvit z častých studánek. Podle pověsti se zde v dávných dobách ukrýval loupeživý rytíř, kterého se však už dnes bát nemusíte a směle můžete navštívit i jeho obydlí. Zajímavá je také nedaleká Pivnická rokle!!
  7. Věřím, že v tomto parku jste již všichni s rodiči byli. Jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě. Tento park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody. Napiš název parku a název města.
  8. Nejlepší kyselo jsem jedla právě zde. Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě tento. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů. Kde se tento skanzen nachází?
  9. Na tomto místě jsme v loňském roce byli s osmou a devátou třídou. Město, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.
  10. Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou. Napiš celý název zámku.

 

TABULKA PRŮBĚŽNÉHO POŘADÍ

 

Zeměpisná soutěž 100 x báječné Česko

P O Č E T   K O L   10
Jméno a příjmení 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Celkem bodů

JAKUB HARTMAN

6

12

13

12

10

11

11

       

DAVID HASPEKLO

7

11

6

11

8

9

13

       

DOMINIKA SLADKÁ

10

10

12

10

10

11

13

       

MREK BORČ

9

10

10

12

10

11

11

       

ROZÁLIE VAŠKOVÁ

8

7

12

10

0

0

0

       

MICHAL MÁLEK

9

12

13

12

10

11

13

       

ADRIANA BRANSKÁ

10

12

12

12

9

11

13

       

TOMÁŠ CHALOUPKA

9

12

11

12

10

11

12

       

MICHALA MUSILOVÁ

10

9

12

12

10

11

13

       

JOSEF STRNAD

9

10

9

7

6

0

0

       

BARBORA RÁCOVÁ

8

0

0

11

10

10

11

       

JAKUB ŠTĚPNIČKA

7

0

6

8

5

9

0

       

ZUZANA KREJČOVÁ

7

6

10

9

0

0

13

       

BARBORA ARTLOVÁ

 

0

0

0

0

0

10

       

SÁRA MÉZLOVÁ

 

9

0

0

0

0

0

       

TOMÁŠ MÉZL

 

6

4

6

5

7

7

       

MAGDALÉNA MAZÁKOVÁ

 

8

11

12

10

11

12

       

ANDREA KOZÁKOVÁ

 

9

12

0

10

0

13

       

MAGDALÉNA ZEMANOVÁ

 

8

0

0

0

11

0

       

JAN NOVÁK

   

9

10

11

13

       
Nahoru