VIZE ŠKOLY

 

       BEZPEČNÁ RODINNÁ ŠKOLA 

 

       MODERNÍ VÝUKA

 

       SPOLUPRÁCE S PARTNERY

Zeměpisná soutěž 100 báječné Česko - výsledky 6.kolo

V tomto kole řada z vás ukázala, jak se neustále zlepšujete a vaše výsledky hledání začínají být u většiny téměř stoprocentní. Stále se opakuji, ale velmi si vážím vás, kteří se zapojujete do práce nad rámec vašich povinností a snažíte se zdokonalovat, poznávat, a hlavně se učíte dokončovat započatou práci a být pravidelní, důslední a zodpovědní. Děkuji ZJ

Vaše odpovědi zasílejte do 27.2.2021 do 18.00 hod.

Výsledky 6.kolo

1. Koněpruské Jeskyně - obec Koněprusy.

2. Zámek Loučeň

Labyrint - obsahuje do středu pouze jedinou cestu

Bludiště - je skládanka v podobě složitě větvených cest s možností volby cesty a směru.

3. Štramberk - zde pečou i Štramberské uši jsou první český potravinářský výrobek, kterému

Evropská unie udělila ochranu zeměpisného označení.

4. Velká Čantoryje - 995 m. n. m.

5. Velké Losiny - Zámek Velké Losiny, unikátní termální park v ČR -vodní zábavní park,

ruční papírna, rozhledna Bukovka….

6. Hrad Bítov velkoprůmyslník baron Jiří Haas miloval psy. Měl je natolik rád, že se nechtěl

rozloučit ani po jejich smrti, a tak je nechal vycpat a vystavit. Vznikla tak unikátní sbírka,

která je dnes největší svého druhu na své planetě. Sbírka obsahuje 49 psů - 1 vlk.

7. Noc na Karlštejně.

8. Film byl natočen v roce 1964 v Československu. Nedaleko hradu Karlštejn se nachází

lom Velká Amerika Přezdívaný jako český Grand Canyon je vápencový, asi 800 m

dlouhý, 200 m široký, až 100 m hluboký zatopený lom. na jeho dně se nachází dvě

navzájem propojená jezírka s průzračnou vodou.

9. Lanová dráha Petřín, dlouhá 510,4 m je pozemní lanová dráha zajišťující přepravu osob.

Na vrch Petřín v Praze je nejstarší pozemní lanovkou v ČR. Jezdí od roku 1981 s dvěma

delšími přestávkami v provozu v roce 1965 došlo na Petříně k rozsáhlým sesuvům půdy,

která trať lanovky zničily. Znova se lanovka na Petříně rozjela po dvaceti letech přestávce v

roce 1985 byla začleněna do systému MHD.

10. Černé Jezero je největší karové ledovcové jezero na Šumavě. A zároveň největší jezero v

ČR, pokud nepočítáme vodní plochy vzniklé s přispěním člověka. Své jméno dostalo podle

své zdánlivě černé hladiny.

 

Zadání 7. kola zeměpisné soutěže 100 x báječné Česko

1. Patří k největším přírodním zajímavostem České republiky. Je to největší pískovcová brána v celé Evropě nacházející se v národním parku České Švýcarsko. Napiš název brány.

2. Cesta na nejsevernější bod v ČR se ocitá ve Šluknovském výběžku. Byla jsem mile překvapena tichou a krásnou krajinou. Na Šluknovské čáře je mnoho odpočívadel, které zde z velké většiny vystavěli Němci. Po cestě je možnost navštívit dvě známe občerstvovací zařízení jako je U Pytláka, anebo U Hraničáře místními přezdívané U Báby.

Jak se říká této cestě?

3. Chtěla bych Vás pozvat na cestu k vrcholu nádherné hory, která je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Z dálky připomíná tvarem klíč a poté co přejdete lávku, procházíte les mísící se se smrky a borovicemi, který se pak změní v nádherný bukový les. Za každého období Vás okolní příroda odmění krásnou scenerií. Vyvěrá zde čistá pramenitá voda přímo z pod hory a ohromí Vás kamenné moře, které se tyčí nad Vámi. Výstup nahoru je středně náročný, ale výstup Vás odmění nádherným výhledem do okolí, na blízký Nový Bor, celé Lužické hory, České středohoří i Ještěd.

4. Jsou největším skalním městem v České republice. Skalní věže zde dosahují výšky až téměř sto metrů. Mezi nejvýznamnější skály zde patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru. Napiš název skal.

5. Předpokládám, že toto místo již navštívil každý z vás. Jen pár kilometrů severně od Loun se nachází malebný vrchol. Je tak o něco vyšší než další blízká známá sopka Raná. Pro svůj opravdu krásný oblý tvar je to velmi zajímavá dominanta kraje. V okolí vrcholu se nachází i národní přírodní rezervace. Na vrchol vede zelená turistická trasa. Napiš název vrcholu.

6. Toto údolí patří k nejromantičtějším a nejznámějším v Českém ráji. Od hradu Kost teče říčka Klenice, obklopená vysokými pískovcovými skalami. Vede tudy krásná, ale frekventovaná turistická stezka. / nápověda slzy../Napiš název údolí?

7. Mezi Děčínem a Hřenskem protéká řeka ……. pohádkovou krajinou pískovcových skal. Je to nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě. Nejkrásnější výhledy na toto místo jsou ze slavných vyhlídek Belvedér a Růžový hřeben. Napiš název řeky a kaňonu/ 2 body/

8. Tentokrát napište název města. Město se proslavilo se svým barokním sloupem Nejsvětější Trojice a celou řadou krásných kašen. Většina památek města se nachází v okolí Horního a Dolního náměstí. Na kraji města najdete i zajímavé Klášterní Hradisko a poutní Svatý Kopeček. Napiš další zajímavost, která se pojí s tímto městem /2 body/

9. V malebné krajině pod Beskydy, najdete jednu z největších zřícenin hradu v České republice – hrad …………. Hrad má celkem pět brán a mohutný obranný Bastion. Z hradu je navíc úžasná vyhlídka po kopcovitém okolí hřeben Beskyd na obzoru.

10. V poslední otázce sedmého kola vás zvu do oblasti, kterou jsem navštívila již mnohokrát a pokaždé se mi tady moc líbí. Myslím tím areál, který je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Součástí tohoto místa je malebný barokní zámek se spoustou soch. Bylo to sídlo rodu Lichtenštejnů. Napište název areálu a zámku. / 2 body/

 

PRŮBĚŽNÉ VÝSLEDKY

Zeměpisná soutěž 100 x báječné Česko

P O Č E T   K O L   10
Jméno a příjmení 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Celkem bodů

JAKUB HARTMAN

6

12

13

12

10

11

         

DAVID HASPEKLO

7

11

6

11

8

9

         

DOMINIKA SLADKÁ

10

10

12

10

10

11

         

MREK BORČ

9

10

10

12

10

11

         

ROZÁLIE VAŠKOVÁ

8

7

12

10

0

0

         

MICHAL MÁLEK

9

12

13

12

10

11

         

ADRIANA BRANSKÁ

10

12

12

12

9

11

         

TOMÁŠ CHALOUPKA

9

12

11

12

10

11

         

MICHALA MUSILOVÁ

10

9

12

12

10

11

         

JOSEF STRNAD

9

10

9

7

6

0

         

BARBORA RÁCOVÁ

8

0

0

11

10

10

         

JAKUB ŠTĚPNIČKA

7

0

6

8

5

9

         

ZUZANA KREJČOVÁ

7

6

10

9

0

0

         

TEREZA BYLINOVÁ

 

8

0

0

0

0

         

SÁRA MÉZLOVÁ

 

9

0

0

0

0

         

TOMÁŠ MÉZL

 

6

4

6

5

7

         

MAGDALÉNA MAZÁKOVÁ

 

8

11

12

10

11

         

ANDREA KOZÁKOVÁ

 

9

12

0

10

0

         

MAGDALÉNA ZEMANOVÁ

 

8

0

0

0

11

       

JAN NOVÁK

   

9

10

11

         
Nahoru