VIZE ŠKOLY

 

       BEZPEČNÁ RODINNÁ ŠKOLA 

 

       MODERNÍ VÝUKA

 

       SPOLUPRÁCE S PARTNERY

Správné odpovědi 5.kolo

1. Divadlo Těšínského Slezska v roce 1950 byl název změněn na Těšínské Divadlo

2. V Písku - most je postavený v gotickém slohu překlenuje řeku Otavu asi 110 km. Jižně od Prahy. Na mostě jsou umístěny barokní sochy a kněží kamenní most (Jelení most). 

3. Tajemní Les Bor (Branišovský Les) nachází se na jihu Čech od Českých Budějovic. 

4. Horní nádrž PVE Dlouhé stráně je člověkem vytvořené jezero které, je nejvyšší položenou vodní plochou v České Republice. Nachází se v Jeseníkách v okrese Šumperk v Olomouckém kraji (obec-Loučná nad Desnou) má rozlohu 15,4 ha. Dosahuje max. hloubky 26 metrů.

5. Zmrzlinárna 2 AD najdeme ji v obci Kačice u Kladna nabídka přes 20 druhů    zmrzlin vyrábí i zmrzlinové dorty. 

6. Větrný mlýn v Kuželově byl postaven v roce 1842.

7. Koule ve středu kašny představuje Slunce. Vznikla v roce 1971, autorem je Ivo Klimeš. V odpovídající vzdálenosti od Slunce jsou ve městě rozmístěny modely dalších planet.

8. Hrad Houska je jedním z nejtajemnějších českých hradů. Jeho druhé jméno se nazývá Brána do pekel.

9. Holašovice - Selské baroko-UNESCO.

10.  Bludný kámen

Otázky 6.kolo

  1. Pokud si rádi hrajete na dobrodruhy, určitě navštívit jeskyně, které se nacházejí v CHKO Český kras uvnitř návrší zvaného Zlatý kůň u obce, která nese stejný název jako jeskyně a nachází se nedaleko Berouna. Napište, jak se jeskyně nazývají.
  2. Víte jaký je rozdíl mezi labyrintem a bludištěm? Zjistíte to na jednom zámku, v parku o rozloze 25 hektarů, kde jich najdete hned 12, nic takového jinde v Evropě nemají. Říká se, že z nich sálá zvláštní energie, kterou znali již Keltové. O jaký zámek se jedná?
  3. Už jste někdy jedli ucho? Ne to vlastní, ale cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, který se tradičně peče v jednom moravském městě a jeho okolí. Pokud si zajedete do tohoto města, vystoupejte na věž Trúba. Napiš název města.
  4. Před vámi Česko, vpravo Polsko, a za zády Slovensko. Jedinečný výhled se vám naskytne při výstupu na 29 metrů vysokou rozhlednu na……………….. Dojít na vrchol můžete naučnou Rytířskou stezkou, která je dlouhá 10 km. Vydejte se po stopách staré báje, která hovoří o tom, že v nitru rozhledny je ukryto celé vojsko rytířů, aby bylo připraveno pomoci zdejšímu kraji v případě nebezpečí.
  5. Jakou zvláštnost najdeme na severu Olomouckého kraje v obci Velké Losiny?
  6. Na jižní Moravě se nachází hrad, který se pyšní největší sbírkou vycpaných psů na světě. Napiš jméno hradu a kolik vycpaných psů zde uvidíme. / 2 body/
  7. Tento hrad proslavila původní nástěnná výzdoba ze 14.století, soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže/ největší na světě/, největší portrétní galerie českých panovníků v ČR, vystavené repliky Svatováclavské koruny českých králů, unikátní hradní studna a také jedna Vrchlického veselohra Noc na…………………..???
  8. Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice politických vězňů. Jak se nazývá Český Grand Canyon?
  9. Myslím, že toto místo pro vás nebude neznámé. V roce 2019 navštívilo tuto lanovou dráhu 2,23 milionu návštěvníků. Délka tratě je 510 m, 3 zastávky…Při zahájení provozu v roce 1891 byl její pohon na vodní převahu. O jakou lanovou dráhu se jedná?
  10. Jsem největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v ČR, pokud nepočítáme vodní plochy vzniklé s přispěním člověka. Napiš název jezera.

 

Průběžné pořadí

Zeměpisná soutěž 100 x báječné Česko

P O Č E T   K O L   10
Jméno a příjmení 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Celkem bodů

JAKUB HARTMAN

6

12

13

12

10

           

DAVID HASPEKLO

7

11

6

11

8

           

DOMINIKA SLADKÁ

10

10

12

10

0

           

MREK BORČ

9

10

10

12

10

           

ROZÁLIE VAŠKOVÁ

8

7

12

10

0

           

MICHAL MÁLEK

9

12

13

12

10

           

ADRIANA BRANSKÁ

10

12

12

12

9

           

TOMÁŠ CHALOUPKA

9

12

11

12

10

         

MICHALA MUSILOVÁ

10

9

12

12

10

           

JOSEF STRNAD

9

10

9

7

6

           

BARBORA RÁCOVÁ

8

0

0

11

10

           

JAKUB ŠTĚPNIČKA

7

0

6

8

5

           

ZUZANA KREJČOVÁ

7

6

10

9

0

           

TEREZA BYLINOVÁ

 

8

0

0

0

           

SÁRA MÉZLOVÁ

 

9

0

0

0

           

TOMÁŠ MÉZL

 

6

4

6

5

           

MAGDALÉNA MAZÁKOVÁ

 

8

11

12

10

           

ANDREA KOZÁKOVÁ

 

9

12

0

10

           

MAGDALÉNA ZEMANOVÁ

 

8

0

0

0

           

JAN NOVÁK

   

9

10

           

NIKOLA TŘÍSKOVÁ

   

12

0

           
Nahoru