VIZE ŠKOLY

 

       BEZPEČNÁ RODINNÁ ŠKOLA 

 

       MODERNÍ VÝUKA

 

       SPOLUPRÁCE S PARTNERY

Vážení žáci, v době distanční výuky vám přinášíme možnost si zasoutěžit.

 

Bude se jednat o soutěž zeměpisnou. Vaším úkolem bude uhodnout místo, které se nachází na území naší republiky. Soutěž bude mít 10 kol a popis míst budeme zveřejňovat každý týden v pondělí. Soutěž je určena pro žáky druhého stupně. Soutěž bude probíhat i pokud distanční výuka skončí a budeme opět chodit do školy.

Svoje odpovědi zasílejte na adresu: zdenka.jelinska@zslenesice.com do soboty daného týdne/kola/.

Zapojením se do soutěže získáte známku ze zeměpisu, ale i pěkné ceny.

 

1.KOLO

  1. Jak se nazývá vyhlídka na nejrozmanitější skále nad Vltavou, nedaleko obce Teletín?
  2. Kde se nachází největší industriální skanzen. Jeho dva sousedící areály vyhaslých vysokých pecí a bývalý Důl Hlubina jsou nejnavštěvovanějším mimopražským cílem.
  3. Kde se nachází nejstarší muzeum v ČR?
  4. Nic neslyší, přesto je svědkem fízlování a špiclování. Je vytesané do stěny lomu u Lipnice nad Sázavou. Je součástí Národního památníku odposlechu. Do něj patří i další dva reliéfy Ústa pravdy a Zlaté oči.
  5. Kde se nachází nejznámější bronzová liška, vytvořená na počest hudebního skladatele Leoše Janáčka. A jak se liška jmenuje?
  6. Existuje jedno místo v Krkonoších, kde si dáte ty nejsladší borůvkové knedlíky? Leží na nejstarší stezce přes hřebeny Krkonoš takzvané “Slezské cestě“.
  7. Kde se nachází geografický střed České republiky, který spočítali matematici z UK za pomoci víc než 300 modelů?
  8. Loni v listopadu spustil hodinář Zdeněk Landa nejmladší orloj v zemi a první na Šumavě. Kde se tomu tak stalo? Autor ho konstruoval 3 roky a 6 měsíců.
  9. Jednu z posledních hracích skříní v Česku můžeme slyšet v hostinci ve Veselíčku u Žďáru nad Sázavou. Jak se tento nástroj nazývá?
  10. Na jakém potoku se nachází nejvyšší vodopád v Beskydech?

 

Odpovědi zašlete do 16.ledna 2021

 

Těším se Mgr. Zdeňka Jeliňská

Nahoru