VIZE ŠKOLY

 

       BEZPEČNÁ RODINNÁ ŠKOLA 

 

       MODERNÍ VÝUKA

 

       SPOLUPRÁCE S PARTNERY

Na dějepisnou exkurzi vyjela 8. a 9. třída do blízkého Terezína. Trochu jsme se připravili, povídali jsme si a zhlédli úryvky o koncentračním táboře a příběhy lidí, kteří přežili, zjišťovali informace o školní docházce v době Protektorátu.

Zážitek, atmosféra a pocity jsou trochu jiné. Přijímač, zápis, odevzdat věci, převlíknout, odchod. Přijímač, zápis, odevzdat věci, převlíknout, odchod. Nezdržovat. Další. Vše v němčině. ARBET MACHT FREI. Tento a dalších mnoho německých nápisů nám lehce přivodilo atmosféru doby, také cely, samotky, koupelny a výklad průvodce. Jen krátkou chvíli jsme se „procházeli“ v malé cele, kde v době války přežívalo 90 vězňů bez možnosti lehnout si, prospat se, umýt se. Nezbývalo jim než chodit dokola, spát vestoje a přežívat tak dlouhé dny.

V kině, které kdysi sloužilo zábavě pracovníkům gestapa, jsme zhlédli úryvek z dochovaného filmu, kde je vychválen skvělý život terezínských vězňů; práce na zahrádce, společné pletení, háčkování, četba a další odpočinkové činnosti. Film byl „připraven“ pro světovou organizaci červeného kříže.

Nepohoda, kterou jsme zažili, byla: deštivé a chladné počasí. Vše však bylo velmi krátkodobé ve srovnání se životem vězňů v pevnosti Terezín.

Už nikdy nic takového.

Jana Ledvinová

terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 terezzin1 sdsddddffv1 sdsddddffv1 sdsddddffv1 sdsddddffv1 sdsddddffv1 sdsddddffv1

Nahoru